Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Nye heimesider:

Vi har nye heimesider. Sidene er framleis under arbeid, men vi jobbar med å utvikle dei. ​Ta kontakt viss det er informasjon de ikkje finn, eller bruk "Fann du det du leita etter". 

Melding til barnevernstenesta

Vil du melde frå om barn som har det vanskeleg eller blir utsette for omsorgssvikt?

Generelt om tjenesten

Tenesteomtale

Både privatpersonar og offentlege instansar kan melde frå til barnevernstenesta om at eit barn kan ha det vanskeleg. Det blir ikkje kravd at du har observert det som meldinga di refererer til, men du bør kunne identifisere kjelda til informasjonen. Eit rykte blir ikkje sett på som ei melding. Barnevernstenesta skal

  • leggje bort meldinga dersom ho er klart grunnlaus
  • starte undersøking dersom det er grunn til å tru at det er behov for tiltak etter barnevernlova 
  • leggje bort meldinga dersom vilkåra i lova ikkje er oppfylte

Offentlege instansar har plikt til å varsle barnevernet dersom dei har grunn til å tru at born blir utsette for grov omsorgssvikt.

Brosjyrer, dokumenter, kart og lignende

aaa

Lover og retningslinjer

Sjå barnevernlova §§ 4-2, 4-3, 6-4, 6-7 og 6-7a.

Lover

Barnevernloven
Forvaltningsloven

Forskrifter

Forskrift om opplysningsplikt for krisesentre

___

Rettleiing - korleis få utført

Du kan melde frå til barnevernstenesta skriftleg eller munnleg, over telefon eller ved personleg oppmøte. Meldinga di kan òg vere anonym.

Søknaden sendes til

 

 

Saksbehandlingstid

Barnevernstenesta skal snarast, og seinast innan éi veke, gjennomgå innkomne meldingar og vurdere om meldinga skal følgjast opp med undersøkingar. Du skal få ei stadfesting innan tre veker om at meldinga er teke imot. Dette gjeld ikkje når meldinga er klart grunnlaus.

___

Andre opplysningar

Oppdatert:2019-09-01 18:41